Pradžia Galerija Archyvas 2010-2011 m. m. Paroda

Paroda „Koplytstulpio improvizacijos“

Nuo 2010 gruodžio 14 dienos Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijoje ir Jurbarko Švč. Trejybės bažnyčioje veikia paroda. Joje eksponuojami darbai gimnazijos moksleivių bei privačios Dailės studijos (įsikūrusios gimnazijos patalpose) moksleivių, kuriuos ugdo Jurgita Davidavičienė.

Šių parodų pavadinimas - „Koplytstulpių improvizacijos“, jos skirtos paminėti M. K. Čiurlionio mirties metinėms ir sausio 13-osios dvidešimtosioms metinėms paminėti.

Kryždirbystei Lietuvoje paplitimu neprilygo jokia kita liaudies meno šaka. Tai vienas didžiausių ir paslaptingiausių lietuvių tautos kultūros turtų. Medinius kryžius glaustai apibūdino menotyrininkas Paulius Galaunė: „Tai dvasinga medžio pasaka. Ji kaip ir gimtoji žemė, kalba, margi audinių raštai padėjo lietuviams išlikti gyviems...“ Jis suskirstė medinius kryžius į tris grupes: stogastulpiai, koplytstulpiai ir kryžmiški kryžiai. Tai UNESCO paveldo sąrašo dalis.

Kuriant šiuos paveikslus didelis būrys mokinių daugiau sužinojo apie mažąją lietuvių liaudies architektūrą, medžio drožybą, jų reikšmingumą. Mediniai kryžiai, skulptūros, koplytstulpiai ir kiti tradiciniai lietuvių liaudies kūriniai buvo vaizduojami ne tik M. K. Čiurlionio darbuose, bet taip pat būdavo ir yra įkvėpimo šaltinis daugeliui moderniosios dailės menininkų.

Šiuos darbus vaikai tapė ant gan didelio, siauro, vertikalaus formato, akvarelės technika, apie vieną mėnesį, po kelias akademines valandas per savaitę. Ir darbo tema ir kūrybinis procesas mokinius labai sudomino ir įtraukė. Jie surado daug įdomių, skirtingų ir netikėtų meninės raiškos ir interpretavimo būdų. Po šios užduoties jie daug supratingiau vertina, mūsų tautos meninį palikimą, istorinių įvykių reikšmę ir būdus jiems pažymėti. Moksleiviai tarsi pajuto tą amžiną įkvėpimo variklį – „be sena nebus nauja“. Jų darbuose jaučiama tradicinio ir modernaus meno sintezė. Mokytoja J. Davidavičienė džiaugiasi puikiais vaikais, jų kūrybiškumu, geranoriškumu. Mokiniai užsidegę laukia naujų kūrybinių užduočių, jaučiasi tvirti ir laimingi.

Pasak M. K. Čiurlionio: „...Žmogus jaučiasi tvirtas tik tada, kai nereikia gilintis į save. O kas geriau gali išvesti mus iš mūsų pačių, jei ne mūsų kūryba. Kai tapau, man rodosi, kad praeities ir dabarties laikas yra būsimajame laike.“

P. S. Darbų autoriai:

Gimnazijos mokiniai: P. Adomaitis, E. Kucinaitė, Š. Pielikytė, K. Skrodenis, D. Tamošaitis, E. Tamulytė, S. Krankauskaitė, A. Kunstas, V. Vogelytė, K. Aleksejevaitė, G. Baltrušaitytė, A. Gudavičius, A. Kasparaitis, A. Kunciūtė, J. Maskvitytė, V. Pažereckas, D. Petravičiūtė, J. Raževičiūtė, L. Remeikytė, A. Siaurytė, I. Sprainaitytė, S. Vasiliauskytė, A. Bakanaitė, A. Bataitytė, A. Greičius, R. Juknaitė, I. Gaižauskaitė, R. Lendraitytė, K. Kanapskytė, M. Macaitis, G. Palaitytė, R. Šefleris, G.Juškevičiūtė, G.Zakarauskaitė. Dailės studijos: A.Dumašius-9m., E. Gedgaudaitė-12m., J.Valaitytė-12m., V.Normantaitė-12m., K. Knašys-12m.,M.Rutka-12m., V.Jankovskaja-13m., G.Jurgaitytė-13m., A. Karaliūnaitė-13m., L. Savickaitė-15m., E. Žemaitytė-17m.

1. 8:00-8:45
2. 8:55-9:40